• 1-3 DAGARS LEVERANSTID
  • BESTÄLL ONLINE & HÄMTA I BUTIK
  • EXKLUSIV PRESENTINSLAGNING
  • {{ activeUsp }}

Ströms vårkollektion 25

Ströms vårkollektion 25

 

Nyhet - skjortan Molly

En nyckelspelare i vårens kollektion är skjortan. Ett ikoniskt plagg som står för självständighet, professionalism och pålitlighet. Vi strävar alltid efter att uppdatera och skapa de bästa möjliga plaggen som ligger rätt i tiden. Utifrån den tanken föddes skjortan Molly. Modellen har en större spetsig krage, breda manschetter och pärlemorknappar som ger den attityd och personlighet. Finns i mjuk denim och i klassiskt vitt, båda tillverkade i Portugal av 100% bomull. Tillsammans med ett par skinnbyxor och en twilly har du en snygg look som går hem i många sammanhang.

 

 

Tygval - Lanificio Campore

En återkommande favorit i Made by Ströms-kollektionen är den korta kavajen med utanpåfickor inspirerad av den ikoniska Chanel-jackan. Varje säsong väljer vi bland hundratals exklusiva tyger från några av världens bästa tygproducenter för att hitta det som reflekterar säsongens vision. Valet landade på Lanificio Campore, ett italienskt väveri med anor från 1830-talet som producerar fantastiska tyger i högsta kvalitet. Det valda bouclé-tyget går i toner av beige, gult och rosa i bomullsmix med en enastående touch. Finns som kavaj och kjol för ett helt kostymset, eller bär separat som en lätt vårjacka och lyxig kjol.

 

 

Nyheter i en materialmix

Syftet med Made by Ströms-kollektionen är att ta fram plagg som vi inte hittar hos andra leverantörer, men som vi känner behövs i vårt utbud för den stilmedvetna kvinnan. Med detta som mål har vi designat en rad nya plagg för våren 2025. Först ut är en finstickad T-shirt och tröja i melange-garn av bomull/viskos tillverkad i Italien. Tröjan har en härlig textur som gärna stylas lager på lager. Därefter presenterar vi en kortärmsblus i vacker broderie anglaise. Söt, smickrande och snygg under varma sommardagar.

Sist men inte minst introducerar vi stolt en kavaj i lammnappa med matchande kjol. Skinn är ett material som ger din outfit attityd och självsäkerhet. Många tänker kanske att skinn är ett material för hösten men denna våren lyser skinn och läder starkt i modebilden. Mixa och matcha bomull, broderie anglais och läder för en stilsäker look där din personlighet får ta plats.

 

 

Trenchcoaten

Trenchcoaten är ett nyckelplagg till våren så för oss var det självklart att designa vår egen version. Passformen är klassisk med detaljer så som en välbalanserad krage, axelklaffar, band för justering på ärmen, dubbelknäppning, snedställda fickor i sidorna och sprund mitt bak. Trenchcoaten är tillverkad i Italien på en fabrik som är specialister på ytterplagg med hög hantverksmässig skicklighet. I en färgställning av oliv och beige kan vi stolt erbjuda en trenchcoat som kommer leva i garderoben i många år framöver.  

 

SE HELA KOLLEKTIONEN

0 produkt
Filtrera
Sortera

Exklusivt endast i butik

STRÖMS MAN & WOMAN

Välj avdelning

Man
Kvinna